Nawigacja

Patron Szkoły - Generał Władysław Sikorski Dlaczego Parchanie? Powrót rodziny Sikorskich do Parchania Z historii Szkoły... Hymn Szkoły

Dlaczego Parchanie?

To pytanie zadają  wszyscy, którzy przybywają do Parchania, aby zobaczyć dworek, który był własnością generała Władysława Sikorskiego i obejrzeć pamiątki z nim związane znajdujące się w szkolnej Izbie Pamięci.
            Rodzina Sikorskich pochodziła z rzeszowszczyzny i nie posiadała własności ziemskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wprowadzono ustawę o tzw. osadnictwie wojskowym. Dawała ona możliwość zakupu na szczególnych warunkach majątków ziemskich oficerom wojska polskiego. Te szczególne warunki nie oznaczały darowizny. Nabywający majątek oficer, należność za niego miał rozłożoną na bardzo dogodne raty.

            Starania o zakup majątku ziemskiego rozpoczął generał Sikorski na początku 1923 roku. W podaniu napisanym przez niego do Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu czytamy, że prosi on możliwość zakupu majątku Karnówek w powiecie wyrzyskim lub Ryżewo w powiecie sarogardzkim. Jednak żaden z tych majątków nie stał się jego własnością. Co sprawiło, że generał zmienił decyzję i zdecydował się na kupno liczącej 63 hektary  posiadłości rolnej w Parchaniu w powiecie inowrocławskim? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kilka lat wcześniej do Parchania przybyli Stefania i Justyn Zubczewscy, rodzina generałowej Heleny Sikorskiej (jej nazwisko panieńskie to właśnie Zubczewska). Zakupili oni w Parchaniu 21 hektarów ziemi, a pani Stefania była także kierowniczką szkoły w Parchaniu. Zapewne doradzili oni Sikorskim, aby zdecydowali się na zakup majątku w Parchaniu. Miało to znaczenie również ze względów praktycznych. Generał Sikorski nie znał się na prowadzeniu majątku ziemskiego. Justyn Zubczewski miał wykształcenie rolnicze, poza tym Sikorscy mieli do niego zaufanie. Wiedzieli, że pod jego zarządem majątek powinien przynosić im dochód. Stało się to szczególnie ważne, gdy po odsunięciu gen. Sikorskiego od pełnienia funkcji państwowych i wojskowych, rodzina Sikorskich przeżywała kryzys finansowy. Justyn Zubczewski zarządzał majątkiem generała  Sikorskiego do 1937 roku. W tymże roku Zubczewscy opuścili Parchanie. Ziemia do nich należąca została zakupiona przez Sikorskich i zapisana w akcie notarialnym jako własność Heleny Sikorskiej.

                                                                                              mgr Barbara Kwiatkowska
 

 


 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu
    Parchanie 38, 88-110 Inowrocław
  • (52) 351-27-27

Galeria zdjęć