Nawigacja

 • KSIĄŻKI WAM NIESIEMY

  W roku szkolnym 2016/17 dzieci z naszej szkoły spotykają się z  mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Parchaniu. W ramach akcji „Książki Wam niesiemy…” uczniowie klas III – VI przygotowywani przez panie: Renatę Kaszyńską i Dorotę Kociszewską czytają starszym polską literaturę. Również mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Parchaniu uczą się wybranych tekstów literackich. Każde spotkanie jest okazją do tego, by przybliżyć sylwetkę i twórczość znanej postaci. Karol Wojtyła, Jan Twardowski, Jan Kasprowicz, Bolesław Leśmian… To oni wzywają do miłości, spierają się z Bogiem czy poruszają kwestie egzystencjonalne Celem przedsięwzięcia jest nie tylko poznawanie literatury polskiej, ale również kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu czy integracji ze środowiskiem.

   

 • MISTRZ ORTOGRAFII W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

  Przez cały rok szkolny 2016/17 trwała akcja prowadzona przez panią Renatę Kaszyńską „Mistrz ortografii”. Uczestnicy kilka razy w miesiącu pisali słówka z trudnością ortograficzną (umieszczane w dzienniku elektronicznym oraz na gazetce). W każdym miesiącu wybierany był mistrz ortografii. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono również mistrza ortografii w roku szkolnym 2016/17. Została nim Dagmara Rutkowska – uczennica klasy V. Serdecznie gratulujemy!

 • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

   W roku szkolnym 2016/17, tak jak w latach ubiegłych, pani Renata Kaszyńska i pani Anna Drejs prowadzą w naszej szkole akcję  „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Głośne czytanie to ogromna stymulacja mózgu. Dzieci, którym się czyta, rozwijają się o wiele lepiej niż ich rówieśnicy. Poza tym czytanie ma duży wpływ na poprawę ich umiejętności społecznych, intelektualnych czy językowych. Dlatego uczniowie klas IV – VI  systematycznie odwiedzają dzieci w wieku przedszkolnym,  czytając im baśnie, bajki, wiersze.  Spotkania wzbogacane są wesołymi zabawami. Dodatkowo zapraszani są różni goście, którzy również oswajają maluchów z dziełami literackimi. Serca maluchów podbiły w tym roku szkolnym uczennice klasy VI -   - Wioletta Oknińska i Julia Gąsior. Zostały one nagrodzone za piękne czytanie i duże zaangażowanie.

 • ROZSTRZYGNIĘCIE AKCJI DAJ SIĘ WKRĘCIĆ W POMAGANIE

  Jak co roku w czerwcu nastąpiło rozstrzygniecie akcji „Daj się wkręcić w pomagania” Uczniowie przez cały rok zbierali plastikowe nakrętki, które przeznaczone są na pomoc chorym dzieciom. W tym roku szkolnym najwięcej nakrętek zebrał uczeń klasy I Nikodem Szkapiak. Na drugim miejscu uklasyfikowała się Wiktoria Markiewicz z klasy III. Trzecie miejsce zdobyła uczennica oddziału przedszkolnego Olga Ratkowska oraz uczeń klasy III Aleksander Komora. Wszystkim uczniom którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy za pomoc.

 • WYCIECZKA ROWEROWA KLASY VI

  W środę 07 czerwca uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach. Odwiedziliśmy Gąski, potem przez Szpital udaliśmy się do Modliborzyc, Wonorza i zapukaliśmy do szkoły w Ośniszczewku. Niestety uczniowie z Ośniszczewka wypoczywają na Mazurach. Dalej pojechaliśmy do Woli Stanomińskiej, aby zobaczyć piękny pałac. Bardzo nam się tam spodobało. Droga do domu wiodła przez Brudnie i Modliborzyce. W dobrej kondycji, mimo wiatru, który czasami nam powiewał przejechaliśmy ok. 30 km. Dziękujemy członkom KTR "Kujawiak" pani Jadwidze Jadwiga Posadzy za piękną fotorelację oraz panu Wojciech Adam Swistak za prowadzenie rajdu oraz opiekę techniczną. Dzięki Wam czuliśmy się bezpiecznie.

 • ŚWIĘTO SZKOŁY

  19 V 2017 roku obchodziliśmy ŚWIĘTO SZKOŁY oraz czciliśmy naszego PATRONA GENERAŁA WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO z okazji 136. rocznicy jego urodzin. Cieszymy się, że wspólnie z przybyłymi gośćmi mogliśmy celebrować ten wspaniały dzień. Obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy zatańczyli poloneza i zaśpiewali piosenkę „Tutaj mieszkam”. Podziwialiśmy prace konkursowe plastyczne, w których została ukazana postać Generała Władysława Sikorskiego oraz jego rodziny podczas pobytu w Parchaniu. Z przyjemnością wysłuchaliśmy również utworów autorstwa polskich poetów tworzących w kraju lub na emigracji w różnych okresach „zniewolenia ojczyzny”. W konkursach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych w: Dąbrowie Biskupiej, Ośniszczewku, Pieraniu i Parchaniu. Dostarczyli nam wielu wrażeń i emocji. Na zakończenie wysłuchaliśmy „Jak długo w sercach naszych”, po czym wspólnie udaliśmy się w kierunku POMNIKA GENERAŁA WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO, by uczcić jego pamięć.

 • REKRUTACJA ROZPOCZĘTA!

  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen Władysława Sikorskiego w Parchaniu informuje, że z dniem 01. marca 2017 roku rozpoczyna się rekrutacja dzieci urodzonych w  roku 2010 do klasy pierwszej. Od tego samego terminu zaczyna się rekrutacja dzieci urodzonych w  roku 2011  (sześciolatki),   2012 (pięciolatki) oraz 2013 (czterolatki) do Oddziału Przedszkolnego.
   

  Szczegółowe zasady rekrutacji oraz wzory wniosków i załączników znajdują się na stronie  w zakładce REKRUTACJA https://spparchanie.edupage.org/text10/?

   

  ZAPRASZAMY DO NAS!

   

 • OBCHODY 226 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

  28 kwietnia odbyła się akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod opieką p. Beaty Marczak przybliżyli nam wydarzenia związane z uchwaleniem tej ustawy. Klasa VI pod kierunkiem p. Magdaleny Kociszewskiej wykonała pieśń patriotyczna z XIX wieku „Jak długo w sercach naszych...". Poczet Sztandarowy szkoły wziął również udział w Gminnych Obchodach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczestnicząc w mszy świętej w intencji Ojczyzny  w kościele pw. Świętej Trójcy w Chlewiskach.

 • SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ - TEATR

  Po raz kolejny w tym roku szkolnym Rada Rodziców ufundowała naszym uczniom "Spotkanie z muzykami Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy". Kwietniowe spotkanie było poświęcone powiązaniu muzyki z teatrem. Specjalnym rodzajem scenicznych przedstawień teatralnych są przedstawienia muzyczne – opera, operetka i musical. W jaki sposób zbudowane są te dzieła? Kto je tworzy ? Kto w nich występuje – na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedzi nie tylko słowem ale i odpowiednia muzyką w czasie czwartkowego spotkania. Dziękujemy Radzie Rodziców, za to spotkanie z muzyką.

 • DZIEŃ ZIEMI - POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ

  Dnia 21 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Obchody święta Ziemi rozpoczęliśmy występem uczniów oddziału przedszkolnego, którzy zaśpiewali piosenki o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie pt.”Zielony Kapturek i 7 krasnoludków” w którym przypomnieli nam o potrzebie segregowania śmieci. Po przedstawieniu każda klasa zaprezentowała eko- strój wykonany z gazet, worków foliowych czy płyt CD. Według Jury najciekawsze stroje wykonała klasa V oraz oddział przedszkolny. Gratulujemy.

 • ŚWIĘTA ŚWIĘTA I ... PO ŚWIĘTACH

  Uczniowie klas IV - VI na lekcjach religii przed Świętami Wielkiej Nocy przygotowywali pisanki do święconki. Pod kierunkiem p. Anny Ratajczak-Matuszak wykonywali zdobienia metodą batikową, obklejania starodrukiem i ozdabianie przez naklejanie (jajka do tej metody były ze styropianu). Zabawy było co niemiara, a wszyscy pracowali w takim skupieniu, że nawet nie chcieli pozować do zdjęć. Już na końcu snuliśmy plany, na następne zajęcia manualne.... Zadowolenie uczniów przede wszystkim :)

 • WYCIECZKA DO FILHARMONII POMORSKIEJ W BYDGOSZCZY

  10.04.2017 roku uczniowie klas IV-VI z wychowawcami udali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Promyki słońca witały nas już od wczesnego ranka! Na miejsce dotarliśmy dość szybko, dlatego skorzystaliśmy z uroków pięknego parku leżącego nieopodal Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. Gdy już nacieszyliśmy się świeżym powietrzem i placem zabaw, udaliśmy się na koncert pt. "Z biegiem Wisły". Wyobraziliśmy sobie, iż płyniemy statkiem mijając różne miasta, po których przepływa ta rzeka. Poznawaliśmy ich wspaniałą architekturę oraz najważniejsze zabytki. Towarzyszyły nam tańce i piosenki związane z różnymi regionami Polski. Nuciliśmy piosenkę "Płynie Wisła...". Usłyszeliśmy też utwory m.in. Paderewskiego, Szymanowskiego, Moniuszki. Dźwięki fortepianu, klarnetu, skrzypiec i trąbki pozostaną na długo w naszej pamięci. Również wiersz Aleksandry Sas Wisłockiej pt. "Kujawy" poruszył nasze serca. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył nam też  Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. To była doskonała lekcja muzyki, historii, geografii i języka polskiego. Z Bydgoszczy wróciliśmy w doskonałych humorach.

 • TURNIEJ SŁOWA

  01.04.2017r. w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu zorganizowany został etap powiatowy Turnieju Słowa ("Słowo źródłem inspiracji''). Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zofia Kośmider (kl. IV), Patrycja Koszela (kl. V), Julia Gąsior (kl. VI). To właśnie w ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz Jana Kochanowskiego. 

 • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI WIOSNA W POEZJI DZIECIĘCEJ

  21.03.2017r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski WIOSNA W POEZJI DZIECIĘCEJ. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0, I, II i III. Zadaniem uczestników była recytacja wierszy o tematyce wiosennej. Jury w składzie pani Dyrektor Barbara Kwiatkowska, pani Renata Frontczak oraz pani Aneta Ebekozien przyznało nagrody w dwóch kategoriach: klas 0-I oraz klas II-III. Organizatorem konkursu była p. Anna Maciejczak. A tak przedstawiają się wyniki:

  KLASY 0-I
  I miejsce- Zofia Skoczyńska i Oliwia Wasilewska z kl.0
  II miejsce - Olga Ratkowska kl.0
  III miejsce - Osasere Ebekozien kl. I
  KLASY II-III
  I miejsce- Wiktoria Markiewicz kl. III
  II miejsce- Wiktoria Włodarczyk kl. II
  III miejsce - Dawid Środoń kl. III

 • GMINNY KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW ,, ILUSTRACJA DO WYBRANEGO WIERSZA JANA BRZECHWY"

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji  przedszkolaki w wieku 5 i 6 lat z terenu gminy Dąbrowa Biskupia brały  udział w konkursie plastycznym pt.: ,, Ilustracja do wybranego wiersza Jana Brzechwy’’. Organizatorkami  konkursu były:  p. A. Drejs oraz p. K. Gąsiorek. Na zajęciach  należało dzieciom  przeczytać   wiersze autorstwa Jana Brzechwy:  Samochwała, Kaczka Dziwaczka, Leń, Żuk, Koziołeczek, Stonoga, Żaba, Smok, Pająk i muchy, Jeż, Tydzień oraz Kłamczucha. Następnie dzieci przygotowywały ilustrację do wybranego wiersza. Komisja w składzie: p. M. Kociszewska oraz p. A. Ratajczak – Matuszak przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

  Kategoria dzieci 6 - letnich:

  I miejsce:        Rakszawski Michał        -  Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku

  II miejsce:      Wolkiewicz Aleksandra  -  Szkoła Podstawowa w Parchaniu   

  III miejsce:     Mlicka Alicja                   -  Szkoła Podstawowa w Pieraniu                                                                              
  Wyróżnienie:  Wasilewska Oliwia         - Szkoła Podstawowa  w Parchaniu

  Wyróżnienie:  Majewska Barbara         - Szkoła Podstawowa  w Pieraniu.                                                                   

  Kategoria dzieci 5 - letnich:

  I miejsce:         Owczarek Antoni           - Szkoła Podstawowa  w Parchaniu                                                         

  II miejsce:       Danielewska Sandra       - Szkoła Podstawowa w  Dąbrowie Biskupiej.                                                        

  III miejsce:      Sendzikowska Hanna    - Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku

  Wyróżnienie:   Świercz Klaudia            - Szkoła Podstawowa w  Dąbrowie Biskupiej.
  Wyróżnienie:   Hebda Zuzanna           -  Szkoła Podstawowa w Parchaniu

 • ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO KLAS II-III "PAMIĘTNIK FELKA PARERASA"

  17 marca zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu czytelniczego dla uczniów klas II-III. Uczniowie musieli wykazać się więdzą dotyczącą treści książki "Pamiętnik Felka Parerasa". Najmłodsi czytelnicy sumiennie przygotowali się do konkursu. Po zaciętej dogrywce wyniki przedstawiają się następująco:I miejsce Dawid Maciejczak kl. II, II miejsce Wiktoria Markiewicz, Aleksander Komora oraz Patrycja Bochenek  z klasy III. W kategroii klas IV-VI wyróżnienie otrzymała uczennica klasy VI Wioletta Oknińska.

 • REKOLEKCJE 2017

  "Rekolekcje, to są takie lekcje, na których dzieci i dorośli uczą się doskonałości!" pod takim hasłem w dniach 13-15 marca br. przeżywaliśmy rekolekcje w naszej szkole. Ojciec rekolekcjonista - Ks. mgr Przemysław Tabaczka jako "Kapitan" pomagał uczestnikom zastanowić się nad własnym życiem, nawet takim, które jeszcze bardzo krótko trwa i próbował ukazać drogę o bycia doskonałym. Pełen energii Ksiądz Proboszcz głosił Słowo Boże akcentując fakt, że Bóg nie chce, abyśmy przez Wielki Post przeszli smutni i posępni, lecz abyśmy z radością otworzyli swe serca dla Pana i wyznali mu swe grzechy. „Solo dios basta” (z hiszpańskiego "Bóg sam wystarcza") – to jedna z pieśni śpiewanej przez nas podczas tych rekolekcji, która również stała się ich mottem. Niewątpliwie rekolekcje wielkopostne to czas, w którym warto zaufać Panu i powierzyć mu swoje życie.

 • UDZIAŁ W TURNIEJU WIEDZY O PRAWACH DZIECKA

  Dnia 02.03.2017 uczniowie klasy V Natalia Śmigiel, Stanisław Jaskólski, Dagmara Rutkowska wzięli udział w Gminnym Turnieju Wiedzy o Prawach i Obowiązkach dziecka w Zespole Szkół w Dąbrowie Biskupiej. Nasza drużyna za udział w turnieju otrzymała dyplomy i drobne upominki.

 • WYOBRAŹNIA CZEKA UKRYTA W BIBLIOTEKACH- SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

  We wtorek 28.02.2017 r. gościliśmy TEATR EDUKACJI I PROFILAKTYKI "MASKA" z Krakowa z przedstawieniem promującym czytelnictwo "Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach". Wyobraźnia kreuje magiczny świat. Ale jak należy ją trenować? Oczywiście trzeba czytać dużo książek. Co się jednak stanie, gdy na całym świecie zostanie tylko jednak książka? Czy wyobraźnia przetrwa?  Było wiele śmiechu, chwilami trochę grozy, zabawa była suuuuuper... Przedstawienie profilaktyczne mogliśmy obejrzeć dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dąbrowie Biskupiej.

 • SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ- "MUZYKA I MALARSTWO

  W  czwartek 16 lutego 2017 r. ponownie gościliśmy muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Spotkanie dotyczyło "MUZYKI I MALARSTWA". Dzieła malarskie wielokrotnie inspirowały kompozytorów, utwory muzyczne zaś były natchnieniem dla malarzy. O tym wzajemnym przenikaniu się sztuk rozmawialiśmy podczas audycji, przedstawiono utwory będące wynikiem natchnienia plastyczno – dźwiękowego. A słuchacze, czyli nasi uczniowie spróbowali namalować muzykę... 

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu
  Parchanie 38, 88-110 Inowrocław
 • (52) 351-27-27

Galeria zdjęć