Patron Szkoły - Generał Władysław Sikorski Dlaczego Parchanie? Powrót rodziny Sikorskich do Parchania Z historii Szkoły... Hymn Szkoły

Powrót rodziny Sikorskich do Parchania

W dniach 21 i 22 maja z wizytą do Parchania i Inowrocławia przybyła prawnuczka  brata Generała Władysława Sikorskiego - Pani dr Anna Zygler - Przysucha z mężem. Generał Władysław Sikorski miał troje rodzeństwa – brata Stanisława oraz siostry Helenę i Eugenię. Brat był majorem wojska polskiego, a jego żona Helena Donhaiser była wybitnym lekarzem, pierwszą kobietą, która w 1905 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Siostra Helena prowadziła drogerię w Krakowie, a Eugenia wraz ze swym mężem leśnikiem Władysławem Dąbrowskim mieszkała w leśniczówce Szarłata w Borach Tucholskich.  Generał Władysław Sikorski najściślej związany był z siostrą Heleną. Opiekował się nią i jej córką Alicją, gdyż bardzo wcześnie utraciły męża i ojca. Alicja wychowywała się razem z jedynaczką Generała Zofią. Po śmierci matki wuj Władysław stał się jej opiekunem prawnym. W latach siedemdziesiątych, Pani Alicja odwiedziła Parchanie wraz ze swoją córką Ewą. Jak wspomina dziś Pani Ewa, widok który wtedy ujrzały był dla nich bardzo przykry, a przecież Pani Alicja miała tyle pięknych wspomnień związanych z życiem rodziny Sikorskich w Parchaniu.

W Dąbrowie Biskupiej znamienitych gości przywitali: Mirosława Kozińska - przewodnicząca Rady Gminy Dąbrowa Biskupia, Barbara Kwiatkowska - dyrektor szkoły w Parchaniu i wybitny regionalista Edmund Mikołajczak . Po przywitaniu wszyscy udali się do Pierania. Tam proboszcz Wojciech Czechyra przybliżył gościom dzieje pierańskiej świątyni. Z Pierania goście udali się na nocleg do hotelu Bast w Inowrocławiu do apartamentu generalskiego. W niedzielę w towarzystwie pani Kwiatkowskiej i pana Mikołajczaka zwiedzali Inowrocław: romańską bazylikę, kościół Zwiastowania, miejsca pamięci oraz te miejsca które upamiętniają generała Sikorskiego, a więc Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, kościół garnizonowy.

Około południa szczególni goście zawitali do Parchania. Tam obejrzeli szkołę, Izbę Pamięci. Z wielkim uznaniem wypowiadali się o zbiorach zgromadzonych w Izbie i o wszystkich działaniach upamiętniających Generała Władysława Sikorskiego.  Po wizycie w szkole goście udali się do dworku. Niestety dworek oglądali tylko z zewnątrz. Byli bardzo wzruszeni i widać było smutek na twarzach, że ten tak ważny dom, jest w tak opłakanym stanie. Mimo, iż mieszkańcy powodowani ciekawością uchylali drzwi dworku, nikt nie zaprosił gości do środka. O godzinie 15 -tej goście zawitali do Solanek. Tam spotkali się z prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą. Następnie obejrzeli spektakl "Solanki kłaniają się Generałowi Sikorskiemu". Po spektaklu po parku solankowym gości oprowadziła pani Barbara Kasińska.

Pani Annie i jej mężowi bardzo podobał się Inowrocław. Byli zachwyceni parkiem solankowym i bazyliką oraz kościołem w Pieraniu. Powiedzieli gospodarzom, że w najbliższym czasie przybędą tu ponownie wraz z Panią Ewą Zacharewicz-Wojtasik, wnuczką siostry Generała Sikorskiego, która jest strażniczką rodzinnych pamiątek. Oby gdy dojdzie do tej wizyty, mogli już dworek w  Parchaniu oglądać nie  tylko z zewnątrz.

Barbara Kwiatkowska